Чытаем дзецям

Чаму важна?

Выхаванне дзіцяці пачынаецца з першых пацешкі, вершы, казкі, якія Ён пачуе, з першай карцінкі, якую ён разгледзіць у кнізе. Для гарманічнага развіцця дзіцяці ранняга і дашкольнага ўзросту вельмі важна сумеснае сямейнае чытанне літаратурных твораў. Яно развівае гаворка, спрыяе асабліваму душэўнага зносін дарослага і дзіцяці, развіццю фантазіі, вобразнага мыслення, фарміраванню эстэтычнага густу, трэніруе здольнасць ўспрымаць інфармацыю на слых.

Навошта?

Падчас чытання адчуванне блізкасці, абароненасці, бяспекі і камфорту будзе стварацца, калі дзіця сядзіць на каленях у мамы ці таты (або побач з бацькам, прыціснуўшыся да яго).

Фарміраванне ў дзіцяці уяўленняў аб яго значнасці магчыма, калі бацькі чытаюць тое, што яму цікава і абмяркоўваюць з ім важныя для яго тэмы.

Разуменне, што такое дабро і зло, сяброўства і здрада, спачуванне, доўг, гонар адбываецца не толькі на прыкладах сітуацый, у якія трапляюць героі кніг, але і ў бачанні адлюстравання гэтых каштоўнасцяў у жыцці дзіцяці.

Ўспрыманне таго, як сябраваць, як дамагацца мэты, як вырашаць канфлікты і пр. магчыма, калі чытанне дапаўняецца сумесным абмеркаваннем, што спадабалася, што было блізка, напалохала, пацешыла, бачанні аналогіі прачытанага з уласным жыццём малога.

Разрадка перажыванняў, страхаў дзіцяці, з якімі не заўсёды ёсць магчымасць справіцца ў звыклай сітуацыі, адбываецца, калі дарослыя неаднаразова па яго просьбе перачытваюць пэўныя сюжэты (ці кнігі цалкам).

Для дзяцей ад 1 года да 2 гадоўразгарнуць » / « згарнуць

Для дзяцей ад 2 да 3 гадоўразгарнуць » / « згарнуць