Інфарматыка без разеткі

На базе ўстановы дашкольнай адукацыі стартаваў адукацыйны праект Парку высокіх тэхналогій для дзяцей дашкольнага ўзросту (5-7 гадоў) «Інфарматыка без разеткі». Яго мэтай з'яўляецца развіццё алгарытмічнага мыслення і логікі ў дзяцей старэйшага дашкольнага ўзросту як асновы прапедэўтыкі да вывучэння інфарматыкі.

Тьюторы праекта:

Настаўнік-дефектолог

Дырда Святлана Барысаўна (вышэйшая кваліфікацыйная катэгорыя)

Педагог-псіхолаг

Мацко Таісія Іванаўна (вышэйшая кваліфікацыйная катэгорыя)

У чым асаблівасці навучальнай праграмы Парку высокіх тэхналогій «Інфарматыка без разеткі» для дашкольнікаў?

Ёсць тры асноўныя асаблівасці.

Па-першае, ранні ўзрост навучэнцаў. У 5–7 лёт актыўна развіваецца мысленне, якое ляжыць у аснове паспяховага засваення ведаў, уменняў і навыкаў. Таму так важна сфармаваць у дзяцей уменне думаць лагічна яшчэ да таго, як яны пачнуць сваё навучанне ў школе.

Па-другое, цесная сувязь курсу з інфарматыкай. Напрыклад, фармуючы ў гульнявой форме ў дзяцей уменне абагульняць і класіфікаваць прадметы па агульнай прыкмеце, знаходзіць «лішні» прадмет, мы фактычна падрыхтоўваем іх да ўмення карыстацца такім паняццем у інфарматыцы, як цыклічныя вылічальныя працэсы.

Па-трэцяе, дыдактычны матэрыял курсу распрацаваны такім чынам, пры якім асноўным выглядам дзейнасці дзяцей з'яўляецца гульня. Бо гульня - гэта праца і жыццё дзяцей. Дзеці праз гульню ВУЧАЦЦА. Канцэнтрацыя, уменне чакаць і трываць, рабіць выбар, унутраная матывацыя, актыўнае развіццё кагнітыўных функцый мозгу, крытычнае мысленне, праца з эмоцыямі - гэта ўсё, што дзеці развіваюць праз гульню. Гэта не развіваецца праз арганізаваную акадэмічную дзейнасць, асабліва ў раннім дзяцінстве (0-6 гадоў). Гульня – гэта найболей даступны для дзяцей дашкольнага ўзросту выгляд дзейнасці, спосаб перапрацоўкі атрыманай з навакольнага свету інфармацыі.

В чем особенности учебной программы Парка высоких технологий «Информатика без розетки» для дошкольников?

Есть три основные особенности.

Во-первых, ранний возраст обучаемых. В 5–7 лет активно развивается мышление, которое лежит в основе успешного усвоения знаний, умений и навыков. Поэтому так важно сформировать у детей умение мыслить логически еще до того, как они начнут свое обучение в школе.

Во-вторых, тесная связь курса с информатикой. Например, формируя в игровой форме у ребят умение обобщать и классифицировать предметы по общему признаку, находить «лишний» предмет, мы фактически подготавливаем их к умению пользоваться таким понятием в информатике, как циклические вычислительные процессы.

В-третьих, дидактический материал курса разработан таким образом, при котором основным видом деятельности детей является игра. Ведь игра - это работа и жизнь детей. Дети через игру УЧАТСЯ. Концентрация, умение ждать и терпеть, делать выбор, внутренняя мотивация, активное развитие когнитивных функций мозга, критическое мышление, работа с эмоциями - это все, что дети развивают через игру. Это не развивается через организованную академическую деятельность, особенно в раннем детстве (0-6 лет). Игра – это наиболее доступный для детей дошкольного возраста вид деятельности, способ переработки полученной из окружающего мира информации.

Тема 1 Логическая операция отрицание

Тема 2. Истинные и ложные высказывания