Аб'яднаннi па інтарэсах

Реализация содержания образовательной программы дополнительного образования детей и молодежи (за счет бюджетных средств)

1. «НЕСЦЕРКА» (художественный профиль, базовый уровень изучения образовательной области «Музыкальное творчество»)

Цель: развитие музыкально-творческих способностей воспитанников путем приобщения к истокам и традициям белорусского народного искусства.

2. «РОБОАЛГОРИТМИКА» (естественно-математический профиль, базовый уровень изучения образовательной области «Информатика»)

Цель: формирование основ алгоритмики с использованием образовательного конструктора Matatalab Lite (роботы).

3. «ИНФОРМАТИКА БЕЗ РОЗЕТКИ» (естественно-математический профиль, повышенный уровень изучения образовательной области «Информатика»)

Цель: развитие алгоритмического мышления и логики у детей старшего дошкольного возраста как основы пропедевтики к изучению информатики.

Арганізацыя платных адукацыйных паслуг ва ўстанове дашкольнай адукацыі

Ўстанова дашкольнай адукацыі мае права аказваць паслугі ў сферы дашкольнай адукацыі на платнай аснове. Міністэрства адукацыі зважае, што мэта рэалізацыі ўтрымання дашкольнай адукацыі на платнай аснове складаецца ў арганізацыі максімальна поўнага ахопу дзяцей рознымі формамі дашкольнай адукацыі, падвышэнні яго якасці.

У адпаведнасці з артыкулам 138 Кодэкса Рэспублікі Беларусь пра адукацыю аказанне платных паслуг у сферы дашкольнай адукацыі не можа ажыццяўляцца наўзамен ці ў рамках адукацыйнай дзейнасці, фундаванай за кошт сродкаў мясцовых бюджэтаў, пагаршаючы якасць падавання паслуг у сферы дашкольнай адукацыі, якія аказваюць за кошт сродкаў мясцовых бюджэтаў.

Аказанне адукацыйных паслуг на платнай аснове ва ўстанове дашкольнай адукацыі ажыццяўляецца на падставе дамовы пра платныя паслугі ў сферы адукацыі. Тыпавая форма дамовы пра платныя паслугі ў сферы адукацыі зацверджана пастановай Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь ад 21 ліпеня 2011 г. № 99.

У адпаведнасці з пунктам 4 артыкулы 138 Кодэкса забаронена ўсталёўваць установам адукацыі нарматывы па ажыццяўленні якая прыносіць прыбыткі дзейнасці.

Міністэрства адукацыі зважае, што пунктам 30 Становішчы пра ўстанову дашкольнай адукацыі: забеспячэнне рознабаковага развіцця асобы дзіцяці ранняга і дашкольнага ўзросту ў адпаведнасці з яго ўзроставымі і індывідуальнымі магчымасцямі, здольнасцямі і запатрабаваннямі, фармаванне ў яго маральных нормаў, садзейнічанне набыццю ці сацыяльнага досведу.

У адпаведнасці з метадычнымі рэкамендацыямі Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь пры вызначэнні ўтрымання адукацыйных паслуг, якія прадстаўляюцца ўстановамі дашкольнай адукацыі на платнай аснове, неабходна кіравацца адпаведнымі часткамі навучальнай праграмы дашкольнай адукацыі.

З мэтай індывідуалізацыі і дыферэнцыяцыі дашкольнай адукацыі навучальная праграма ўключае кампаненты: «Дзіцячы фитнес», «Найпросты турызм», «Замежная мова» (ангельскі, нямецкі, французскі), «Дзіцячае ручное ткацтва», «Тэхнічнае канструяванне», «Дэкаратыўна-прыкладнае мастацтва», «Харэаграфія».

Паказаныя кампаненты вызначаюцца заканамернасцямі развіцця дзяцей, спрыяе пашырэнню і расчыненню магчымасцяў і задавальненню індывідуальных запатрабаванняў кожнага выхаванца з улікам зоны яго найблізкага развіцця.

Выбар кампанентаў ажыццяўляецца ў адпаведнасці з запытамі законных прадстаўнікоў выхаванцаў, рэсурсавымі магчымасцямі ўстановы дашкольнай адукацыі.

Занятку па рэалізацыі паказаных кампанентаў праводзяцца не раней, чым з сярэдняй групы выхаванцаў(ад 4 да 5 гадоў) установы адукацыі. Працягласць заняткаў не павінна перавышаць у сярэдняй групе выхаванцаў (ад 4 да 5 гадоў) – 20 мінуць; старэйшай (ад 5 да 6 гадоў) – 25 мінуць; старэйшай (ад 6 да 7 гадоў) – 30 мінуць.

У адпаведнасці з навучальнай праграмай дашкольнай адукацыі для дзяцей сярэдняга ўзросту могуць быць арганізаваны платныя паслугі. У адпаведнасці з адукацыйнай абласцямі: «Фізічная культура» (дзіцячы фитнес), «Развіццё гаворкі і культура маўленчых зносін» (замежная мова), «Выяўленчае мастацтва» (Тэхнічнае канструяванне і дэкаратыўна-прыкладнае мастацтва), «Музычнае мастацтва» (харэаграфія). Для дзяцей старэйшага дашкольнага ўзросту да вышэйназванага пераліку платных паслуг адукацыйных паслуг дадаецца ў адукацыйнай вобласці «Фізічная культура» (найпросты турызм), а ў адукацыйнай вобласці «Выяўленчае мастацтва» (дзіцячае ручное ткацтва).

Па кожнай частцы вызначана колькасць навучальных гадзін для засваення таго ці іншага выгляду праграмы, галоўным чынам гэта 28 навучальных гадзін (заняткаў) у плыні 1 гады. Такім чынам, праводзіцца 1 занятак у тыдзень, 2 разу ў тыдзень арганізуецца толькі найпросты турызм і для дадзенай часткі праграмай вызначана 38 навучальных (заняткаў).

Арганізацыя адукацыйных паслуг на платнай аснове ажыццяўляецца ў адпаведнасці з патрабаваннямі навучальнай праграмай дашкольнай адукацыі, заканадаўчымі актамі, метадычнымі рэкамендацыям Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь.

Аб'яднанне па інтарэсах "Несцярка"